Zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”. Teraz własne M kupisz na rynku wtórnym

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie! Program rządowy „Mieszkanie dla młodych” został dzięki ostatniemu głosowaniu posłów poszerzony o rynek wtórny. Ma to nie tylko zwiększyć ofertę dla osób starających się o pierwsze mieszkanie, ale wprowadzić naturalną konkurencję na rynku nieruchomości.

PE0312201Z rynku wtórnego lub po przebudowie

Zmiany w ustawie mają przede wszystkim ułatwić młodym ludziom zakup mieszkania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i wymagań. Oprócz dofinansowania wkładu własnego na zakup mieszkania z rynku wtórnego, z dopłaty będą mogli skorzystać teraz m.in. członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, a co za tym idzie – aby uzyskać prawo własności mieszkania wniosą wkład budowlany do spółdzielni. Na dofinansowanie mogą liczyć także ci, którzy chcą zakupić mieszkanie po przebudowie lub adaptacji np. starych budynków. W przypadku inwestycji wystarczy teraz zgłosić budowę zamiast ubiegać się o pozwolenie na nią.

Dodatkowo wzrosną limity cenowe na rynku wtórnym. Będą one wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku, w którym mieści się mieszkanie.

mieszkanie-dla-mlodychPlus dla rodzin +

Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą liczyć na dopłatę do wkładu własnego przy powierzchni mieszkaniowej w wysokości 65 m kw. Natomiast rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20-proc. dofinansowanie Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania. Dodatkowo rodziny z dziećmi mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie drugiego mieszkania, a nie jak było do tej pory – tylko w przypadku pierwszego. Jednocześnie osób tych nie obejmie limit wieku (do tej pory jeden z kupujących musiał mieć ukończone 35 lat).

Choć niedawno wprowadzono do programu zapis, który pozwalał osobie bez zdolności kredytowej „dopisać” do umowy dodatkowego kredytobiorcę, mogły to być osoby tylko z najbliższej rodziny. Obecnie może to być każdy, kto zgodzi się na wspólny kredyt z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, np. partner czy przyjaciel.

Opłata za spłatę

Aby uniknąć nadużyć w korzystaniu z programu „Mieszkanie dla młodych”, osoby, które skorzystają z dopłaty rządowej i spłacą mieszkanie (lub jego część, której wartość będzie większa niż kwota dofinansowania) przed upływem 5 lat od daty jego zakupu, będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego do Funduszu Dopłat.

Aneta Pogorzelska

Powrót
Autor Aneta Pogorzelska kierownik biura Pepper House
Czerwiec 30, 2015        Brak Komentarzy

Napisz komentarz
Poniżej uzupełnij wynik działania. *

Polecane serwisy