Ciemne podłogi, masywne fotele i geometryczne zdobienia. Urządź mieszkanie w stylu art déco

Wyrafinowanie, elegancja, dbałość o szczegół – tak w uproszczeniu można określić styl art déco, który królował w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzowała go również geometria i funkcjonalność, ale także skupienie się na przedmiotach użytkowych, które zaczęto upiększać i traktować jak małe dzieła sztuki.

Art déco ze względu na wysokiej klasy drewno, z którego wykonywane były meble, czy też kamienie i złocenia, którymi ozdabiano ornamenty stał się stylem przeznaczonym dla elit. Po prawie stu latach powraca na salony. Ale nie tylko – teraz można go wprowadzić do własnego mieszkania, nie wydając przy tym walizki pieniędzy.

opt_13784077201627591514732558535

fot. ArtItalia

fot. ArtItalia

Wzory i kolory

Styl ten charakteryzują jasne ściany i kontrastujące z nimi ciemne meble oraz parkiety lub kostka z drewna. Jeżeli chcemy nawiązać do aranżacji wnętrz w stylu art déco powinniśmy wybrać ciemne deski lub panele, najlepiej lakierowane lub celowo przebarwione. Świetnie będzie wyglądał np. orzech lub dąb. Można również wybrać kamienne mozaiki lub czarny marmur. Co prawda wprowadzają one do pomieszczenia chłodny klimat, ale można go ocieplić jasnym dywanem – obowiązkowo we wzory geometryczne lub orientalne.

Ściany powinny być białe lub beżowe, jeżeli marzy nam się jednak lekka ekstrawagancja możemy pokusić się o jakiś wzór lub tapetę. W art déco pas takiej tapety (najczęściej we wzory geometryczne lub kwiaty ornamentowe) kładziono zaraz pod sufitem lub wzdłuż ściany. Kolory ścian są również uzależnione od funkcji pomieszczenia. Jeżeli ciemna podłoga nie będzie nam przeszkadzała by pomalować ściany np. na kolor szary lub głęboki zielony, możemy pokusić się o takie rozwiązanie. W kuchni powinniśmy postawić na biel lub delikatny błękit. W oknach możemy zawiesić długie, przezroczyste zasłony, najlepiej w jasnym kolorze. Łazienki zazwyczaj malowano na kolor biały a na podłodze układano biało-czarne posadzki w tzw. szachownicę. Na taki motyw można się pokusić także w kuchni, układając kafelki między blatem kuchennym a górnymi szafkami.

fot. ArtItalia

fot. ArtItalia

Meble i dodatki

Dobierając meble, ustal oś symetrii wnętrza. Art déco uwielbia porządek i symetrię. Ale także komfort, swobodę i użyteczność. Meble – oczywiście ciemne i z połyskującego drewna – powinny być więc funkcjonalne. Kiedyś były one zdobione marmurem, teraz możemy skorzystać z tańszych rozwiązań, np. czarnego lacobelu czy mdfu polerowanego na wysoki połysk lub wykończyć je fornirem. Meble posiadają eleganckie zaokrąglone brzegi i opływowe kształty. Ale obok masywnych sof i komód warto, by znalazł się tam także element szklany, np. stoły ze szklanymi blatami, krzesła ze szklanych nóżek czy kryształowy żyrandol.

Jedną z wytycznych stylu art déco są dodatki. Dawniej wykonywane ręcznie, teraz możemy je dostać w prawie każdym sklepie meblowym. Są to pozłacane uchwyty, świeczniki, abażurowe lampy np. w kształcie figury geometrycznej, smukłe lustra zakończone zdobieniem czy duży, czarny wazon. W kuchni powinny się znaleźć filiżanki w kropki czy talerze w romby. Możemy się pokusić również o plakaty w stylu art déco lub reprodukcje obrazów z tamtego okresu.

Aneta Pogorzelska

Powrót
Autor Aneta Pogorzelska kierownik biura Pepper House
Czerwiec 25, 2015        Brak Komentarzy

Napisz komentarz
Poniżej uzupełnij wynik działania. *

Polecane serwisy