Licytacje i aukcje: sposób na zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie

Zakup nieruchomości na licytacji prowadzonej przez komornika lub prywatnych aukcjach może być interesującą alternatywą dla nieruchomości oferowanych na tzw. wolnym rynku.

Rozwojowi sprzedaży nieruchomości na licytacjach komorniczych sprzyja ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią prawomocne przysądzenie własności jest jednocześnie tytułem do opróżnienia, czyli eksmisji z lokalu. Tym samym nabywca lokalu nie jest zobowiązany do prowadzenia długotrwałego i kosztownego postępowania eksmisyjnego przed sądem.

ID-100160659Ponadto znowelizowano również przepis dotyczący umów najmu i dzierżawy w przypadku, gdy obciąża ona sprzedawaną na licytacji nieruchomość. Do tej pory istotną przeszkodą w sprzedaży nieruchomości była często stosowana przez dłużników praktyka polegająca na obciążaniu nieruchomości fikcyjnymi wieloletnimi umowami najmu lub dzierżawy, które „przechodziły” na osoby kupujące nieruchomość.

Powyższa praktyka została ukrócona w związku z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą nabywca nieruchomości może wypowiedzieć umowę najmu lub dzierżawy, nawet jeżeli była ona zawarta na czas określony.

Tym, co może mieć niebagatelny wpływ na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej jest cena wyjściowa.

– Warto pamiętać, iż na pierwszym terminie licytacji cena wywołania to 75 proc. wartości nieruchomości, zaś na drugim terminie to 66 proc. Wprawdzie wartość nieruchomości określa zawsze rzeczoznawca majątkowy, jednakże jest to wartość przyjmowana dla celów postępowania egzekucyjnego. To oznacza, że różni się ona od ceny przyjmowanej np. dla celów bankowo-hipotecznych. Różnica w wartościach jest na niekorzyść wartości przyjmowanych dla celów postępowania egzekucyjnego. Są to wartości niższe – zaznacza adwokat Antoni Koprowski z kancelarii Koprowski Gąsior Girzyńska & partnerzy.

Prywatne aukcje

Ciekawą ideą jest również organizacja prywatnych aukcji nieruchomości, wzorem takich przedsięwzięć odbywających się w krajach anglosaskich. Aukcje nieruchomości są popularne na jednym z najbardziej rozwiniętych rynków obrotu nieruchomościami – czyli w Wielkiej Brytanii. Polski rynek obrotu nieruchomościami dynamicznie ewoluuje w stronę standardów z krajów wysoko rozwiniętych, należy się spodziewać, że również ta forma nabywania nieruchomości stanie się popularna. Na razie jedynie wybrane podmioty zajmują się tego rodzaju formami zbycia nieruchomości, wśród których jest gdańskie biuro nieruchomości Pepper House.

Aukcje prywatne odbywają się pod nadzorem komornika lub kancelarii prawnej. Przed rozpoczęciem aukcji każdy z uczestników może się zapoznać z jej regulaminem.

W przeciwieństwie do licytacji komorniczych, w aukcji prywatnej nie jest konieczne wpłacenie wadium. Organizatorzy akcji zazwyczaj są elastyczni pod kątem wyboru sposobu i terminu płatności. Najczęściej na prywatne aukcje wystawiają mieszkania lub lokale użytkowe te podmioty, które nabyły je od dłużników, podmioty takie jak: banki, fundusze inwestycyjne, spółdzielnie mieszkaniowe lub deweloperzy.

Również osoby prywatne zainteresowane szybką sprzedażą lokalu mogą powierzyć zorganizowanie takiej aukcji wyspecjalizowanemu podmiotowi. Kupno mieszkania na aukcji może być bardzo korzystne cenowo, ponieważ ceny wyjściowe oferowanych lokali zwykle oscylują wokół 60-70 proc. wartości.

Jedną z firm organizujących tego rodzaju aukcje jest biuro nieruchomości Pepper House z Gdańska. Aukcje odbywają się przy zapewnieniu profesjonalnej obsługi prawnej świadczonej przez kancelarię prawną organizującą aukcje.

Pomoc przy licytacjach

Warto pamiętać, że zakup nieruchomości na licytacji komorniczej wymaga jednak sprawdzenia całego stanu prawnego nieruchomości wynikającego z dokumentów innych niż księga wieczysta. Nad prawidłowym przebiegiem czuwa sędzia, który kontroluje zgodność z prawem licytacji.

Kompleksową obsługę w zakresie sprawdzenia niezbędnych dokumentów, przeprowadzenie klienta przez procedurę zakupu nieruchomości, oraz wprowadzenie w posiadanie oferuje właśnie biuro nieruchomości Pepper House, zapewniające obsługę zarówno od strony faktycznej, jak i prawnej całej transakcji wspólnie ze współpracującą kancelarią prawną.

– Możliwe jest również reprezentowanie kupującego na podstawie pełnomocnictwa lub też na podstawie zlecenia fiducjarnego nabycia nieruchomości. Zaletą korzystania z formuły fiducjarnego nabycia nieruchomości jest zachowanie pełnej anonimowości przez nabywcę, co dla niektórych kupujących może mieć duże znaczenie – wyjaśnia adwokat Antoni Koprowski z kancelarii Koprowski Gąsior Gierzyńska & partnerzy.

Powrót
Autor adwokat Antoni Koprowski
Wrzesień 17, 2013        3 komentarze

Napisz komentarz
Poniżej uzupełnij wynik działania. *

  1. Piotr napisał(a):

    Prosze o sprecyzowanie jesli to możliwe jakie jest postępowanie jęsli kupimy mieszkanie od komornika i okazuje się albo wiedzieliśmy o tym wcześniej że zameldowany jest tak lokator, najemca czy ciążą na nas jakieś obowiązki w stosunku do niego? Czy gmina musi zapewnic lokum takiej osobie kiedy okaze sie że ona nie ma gdzie mieszkać. czy my musimy jesli gmina nie bedzie miała takiego lokum zapewnić mieszkanie na jakiś czas, jesli tak to na jaki? czy dzisiaj juz nie ma takich obowiązków. Ile i czy wogóle jest jakiś okres wypowiedzenia umowy najmu. Czy poprostu jak rozumiem z artykułu wystarczy że mamy dokument z sad i odrazu możemy sie wprowadzac. I ile może trwać otrzymanie takiej decyzji z sądu właśnie. Pozdrawiam Piotr

    • Piotr napisał(a):

      Meldunek nie ma znaczenia. Bez znaczenia jest również fakt, czy wiedzieliśmy że tam ktoś mieszka czy nie. W każdym bądź razie, jeśli w mieszkaniu przebywa lokator, zgodnie z prawem, nie możemy go do niczego zmusić. Możemy jednak z nim zamieszkać;) Jeśli takie mieszkanie kupiliśmy z licytacji, to prawomocne postanowienie z sądu o przysądzeniu własności umożliwia eksmisję bez konieczności prowadzenia dodatkowych postępowań sądowych. Komornik nie przeprowadzi jednak eksmisji na bruk. Jeśli gmina nie wskaże lokalu zastępczego, to może to zrobić nowy właściciel (coś wynająć zgodnie z wytycznymi ustawy) lub można przeprowadzić eksmisję do noclegowni. Oczywiście tylko wiosną i latem. Nie wszystko jest jednak takie proste. Lokator na każdym etapie może zaskarżać decyzje wysyłając zażalenia do sądu, komornika itp. Na każde pismo sąd musi odpowiedzieć i doręczyć pismo (liczy się potwierdzenie odbioru lub 2-krotne awizowanie). Wydłuża to znacząco cały proces i ciężko jest oszacować jakiekolwiek terminy. Za okres zamieszkiwania w naszym mieszkaniu, lokator jest nam winny odszkodowanie i możemy go pozwać. Pytanie tylko czy lokator jest wypłacalny…W przypadku zainteresowania szczegółami, polecam kontakt z adwokatem Antonim Koprowskim z Kancelarii Prawnej Koprowski Gąsior Gierzyńska.

Polecane serwisy