Adaptacja pomieszczeń strychowych na mieszkanie

W czasach, gdy standardem jest kupno wirtualnego mieszkania od developera (dotyczy to mieszkań, które są dopiero w planach),  osoby poszukujące własnego mieszkania „chwytają”  się innych sposobów. W związku z powyższym niezwykle popularny stał się zakup strychów w starych kamienicach i ich adaptacja na mieszkanie.

Rozwiązanie to jest bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim nieruchomość już istnieje. Ponadto postęp robót oraz sposób ich wykonania a także gospodarka finansowa zależy tylko od nas. Nie ma ryzyka, iż developer sprzeda budowę bądź też w pewnym momencie „banki” odmówią dalszego finansowania robót. Do tego zyskujemy bardzo atrakcyjne mieszkanie, możliwe, że dwupoziomowe, z potencjalnie ładnym widokiem i z możliwością zbudowania tarasu na dachu. Mieszkanie potencjalnie więcej warte niż mieszkania na innych kondygnacjach.

attic-living-carrier-and-coMoże pojawić się jednak jeden istotny problem. Otóż po wykonaniu remontu i adaptacji strychu wspólnota mieszkaniowa (czyli pozostali mieszkańcy- współwłaściciele strychu) może odmówić przeniesienia własności strychu na rzecz osoby, która wykonała remont, np. powołując się na niewłaściwe przeprowadzenie remontu dachu.  Taka sytuacja jest wysoce „niekomfortowa” dla osoby, która przeprowadziła remonty i adaptację strychu, ponieważ może domagać się tylko zwrotu kosztów remontu, przy czym ewentualny proces sądowy może trwać kilka lat, a widok na odzyskanie pieniędzy jest nikły.

Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, stosując odpowiednią konstrukcję umów zobowiązujących zawartych „pod warunkiem” w odpowiedniej formie przewidzianej w Kodeksie Cywilnym. Taka konstrukcja pozwoli nam skorzystać z tzw. zastępczego oświadczenia woli, które „składa”  sąd w wyroku (zamiast wspólnoty). Oznacza to , iż wspólnota przeniesie na osobę która wykonała remont własność „strychu”, pomimo odmowy stawienia się u notariusza i podpisania umowy sprzedaży przez wspólnotę (a konkretnie zarząd).

Powrót
Autor Mecenas Antoni Koprowski
Wrzesień 25, 2013        3 komentarze

Napisz komentarz
Poniżej uzupełnij wynik działania. *

  1. Ola napisał(a):

    a może jakieś informacje odnośnie jak znaleźć takie oferty, ile strych musi mieć wysokości żeby mógł być lokalem mieszkalnym, w dużej ilości przypadków trzeba podnieść dach, żeby lokal miał jakąkolwiek powierzchnię użytkową, co wtedy? jakie zgody trzeba uzyskać?

  2. Piotr napisał(a):

    Warto popytać we wspólnotach kamienic, które wymagają remontu i w biurach nieruchomości. Czasami wspólnoty gotowe są oddać strych w zamian za sfinansowanie remontu elewacji itp. Rzeczywiście często należy podnieść dach aby lokal miał powierzchnię użytkową. Zasadnym jest aby jakaś część lokalu miała sufit powyżej 2m 20 cm. Aby dokonać podniesienia dachu trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Podstawą uzyskania pozwolenia na budowę jest zaś umowa ze Wspólnotą Mieszkaniową dotycząca sprzedaży lokalu po jego adaptacji oraz zawierająca zgodę Wspólnoty na prowadzenie prac budowlanych na strychu.

  3. […] czas temu pisaliśmy o adaptacji takich pomieszczeń od strony prawnej (http://blog.pepperhouse.pl/2013/09/adaptacja-pomieszczen-strychowych-na-mieszkanie/), warto jednak dodać, że proces ten wcale nie musi być wyczerpujący, a większość członków […]

Polecane serwisy